Dziwne uczucie w nogach – co może być tego przyczyną

Większość z nas nie oszczędza swoich nóg. Codziennie przemierzamy wiele metrów, sporo osób pracuje na stojąco lub siedzą długo w niewygodnej pozycji. To wszystko może przyczyniać się do powstawania dolegliwości związanych z naszymi nogami. O ile mowa jest o bólu lub pojawiających się zmianach takich jak np. żylaki zazwyczaj szybko szukamy pomocy. Czasem jednak mamy do czynienia z dziwnym, trudnym do opisania uczuciem w nogach, które często bagatelizujemy. Tymczasem to również może być ważny sygnał wysyłany nam przez nasz organizm. Sprawdźmy więc, co uczucie takie może oznaczać, jak poznać jego przyczynę oraz jak mu zaradzić.

Niski poziom potasu i magnezu

Za dziwne uczucie w nogach może odpowiadać niedobór potasu i magnezu. Bardzo często pojawiają się wówczas nieprzyjemne skurcze, uczucie mrowienia czy szczypania nóg. Objawy te pojawiają się zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub wieczorem. Aby potwierdzić, że w krwi brakuje wspomnianych minerałów, warto wykonać kompleksowe badania krwi. Jeśli okaże się, że potasu jest zbyt mało zmiana diety lub odpowiednia suplementacja zazwyczaj szybko przynoszą ulgę.

Nerwica lękowa

Choć nerwica lękowa to choroba, którą kojarzymy głównie z uczuciem niepokoju, atakami paniki czy przyspieszonym biciem serca może ona dawać również inne, zupełnie niespodziewane objawy. Jednym z nich jest właśnie nieprzyjemne, dziwne uczucie w nogach odczuwane często jako drżenie, mrowienie czy nagła słabość mięśni. Chorzy na nerwicę często skarżą się, że podczas sytuacji wywołujących stres dosłownie “padają z nóg” i nie są w stanie postawić kroku. Jeśli więc chorujesz na nerwicę lub żyjesz w ciągłym stresie, może okazać się, że przyczyną twoich problemów nie jest ciało a psychika. Na szczęście, dobór odpowiednich leków oraz stosowanie technik relaksacyjnych zazwyczaj szybko przynosi ulgę.

Problemy z żyłami lub krążeniem

Kolejną przyczyną dziwnego uczucia w nogach mogą być początki żylaków. Nawet jeśli na swojej skórze nie widzisz jeszcze zmian, żyły w twoich nogach mogą nie radzić sobie ze sprawnym odprowadzaniem krwi. Wówczas odczuwamy uczucie ciężkości, mrowienie, a także nieprzyjemne napięcie. Problemem mogą być również zaburzenia krążenia, nadciśnienie lub inne choroby układu krwionośnego. One również często dają sygnały właśnie poprzez dziwne uczucie w nogach. Jeśli więc prowadzisz stojący tryb życia, dużo siedzisz a twoja dieta nie należy do najzdrowszych, koniecznie odwiedź lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania. Jest to tym ważniejsze, że objawy w postaci dziwnego uczucia w nogach pojawiają się zazwyczaj w początkowych stadiach choroby. Jeśli zareagujesz, leczenie będzie więc znacznie skuteczniejsze.

Zespół niespokojnych nóg

Jeśli dziwne uczucie w twoich nogach przypomina drętwienie, mrowienie czy pieczenie a do tego odczuwasz potrzebę poruszania nogami może oznaczać to, że przyczyną twoich problemów jest zespół niespokojnych nóg. Szczególnie jeśli problemy te nasilają się wieczorami lub podczas snu. Jak radzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim warto udać się do neurologa oraz zmodyfikować codzienny tryb życia. Zmiana nawyków żywieniowych, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku szybko powinny przynieść efekty.

Podsumowując, dziwne uczucie w nogach nie musi oznaczać nic groźnego, może jednak również oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego też nie lekceważmy tych objawów. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na odpowiednie badania diagnostyczne, które pozwolą mu postawić prawidłową diagnozę i poprowadzić skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *