Pękające naczynka na twarzy – jak temu zapobiegać

Problemem, na który często skarżą się kobiety są pękające naczynka na twarzy. Jak im zapobiegać? Co jest przyczyną ich powstawania?
Jest wiele przyczyn, które mogą powodować powstawanie „pajączków” na twarzy. Zjawisko to jest pękającymi naczynkami, które widać głównie na twarzy, ale pojawiają się też i na nogach. Pękające naczynka to malutkie wylewy pod skórą i świadczą o wrażliwości na gorącą i zimną temperaturę, choć nie zawsze.

Przyczyny cery naczynkowej

Innymi powodami, przez które mogą pojawić się „pajączki”, jest także nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, wrażliwa skóra, choroby układu pokarmowego, skłonność genetyczna i zaburzenia krążenia. Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i delikatna. Na pękanie naczynek, mogą mieć wpływ nawet drobne rzeczy, takie jak: pikantne jedzenie, duży wysiłek fizyczny, wiatr, długi spacer podczas mrozu lub gorąca, korzystanie z sauny. Chodzenie w butach na wysokich obcasach, również niekorzystnie wpływa na kruche naczynka.

Cera naczynkowa a badania

W pierwszej kolejności powinniśmy się udać do lekarza rodzinnego, czyli internisty. On postawi wstępne rozpoznanie na podstawie współtowarzyszących pękającym naczynkom- objawów i skieruje nas na określone badania lub do specjalisty. Warto nie lekceważyć pękających naczynek, bowiem mogą one być przyczyną innych chorób.

Leczenie pękających naczynek

Jeśli lekarz wykluczy chorobowe przyczyny ich powstawania, problem zostaje uznany za kosmetyczny. W gabinetach estetyki kosmetycznej przypadłość tę usuwa się poprzez ablację laserową. Stosowana jest również jonofreza, termoliza czy kriochirurgia lub elektroliza. Pękające naczynka, niweluje również chirurg naczyniowy. Polega to na przeprowadzeniu zabiegu a rekonwalescencja jest zwykle długa i bolesna.
Istnieje również wiele domowych sposobów na pozbycie się pękniętych naczynek. Wymagają one jednak długiego stosowania, aby uzyskać efekty. Zanim jednak się nie zdecydujemy , zalecana jest konsultacja z lekarzem, aby ustalić przyczynę pojawiania się „pajączków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *