Problem pękającego naskórka na piętach dotyczy wielu osób w różnym wieku. W jaki sposób mu zaradzić i co może być tego przyczyną? Czy pękanie pięt może oznaczać chorobę? Przyjrzyjmy się temu dyskomfortowi bliżej.
Przyczyny pękających pięt
1. Niepoprawna higiena skóry na piętach
Zapewne wiele osób pomyśli sobie o standardowym myciu pięt. Oczywiście jest to bardzo ważne, jednak nie o tę czynność chodzi. Nadmierny naskórek na piętach, najczęściej staramy się usunąć pumeksem, tarką do pięt czy żyletką. Taka czynność sprawia, iż naskórek, którego się pozbyliśmy, znacznie szybciej odrasta a do tego jest grubszy i coraz trudniejszy do zniwelowania. Co w takim przypadku powinniśmy zrobić? Zdecydowanie zrezygnować z nadmiernego usuwania skóry na piętach i systematycznie je nawilżać balsamem lub kremem.
2. Wrodzone predyspozycje do suchych pięt
Często przyczyną pękania pięt jest przesuszona skóra. Oczywiście istotne jest dla całego organizmu człowieka, aby pić odpowiednią ilość wody każdego dnia, jeśli jednak mamy predyspozycje genetyczne do przesuszania się skóry, również na piętach, nawet wypicie stu litrów wody dziennie- nie pomoże. W tym wypadku pomogą kremy i balsamy nawilżające skórę.
3. Odwodniony organizm
Pękająca skóra na piętach może być sygnałem, iż pijemy zbyt małą ilość wody i nie nawadniamy wystarczająco nasz organizm. Jak powszechnie wiadomo, spożywanie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle istotne, a nie stosowanie się do tej zasady, może doprowadzić do odwodnienia.
5. Ciąża lub zbyt duża waga ciała
Na pękanie pięt może mieć także wpływ nieodpowiedni nacisk na nie podczas stania, chodzenia czy nawet siedzenia. Na dolegliwość tą, często skarżą się osoby z nadmierną tuszą lub w ciąży. Zbyt duży i nienależyty nacisk na pięty może powodować ich pękanie.
6. Lekarstwa
Niektóre leki, np. na rozrzedzenie krwi, mają także wpływ na pękanie pięt. Również nadmierne zażywanie aspiryny może się tym faktem objawiać.
7. Cukrzyca
Osoby cierpiące na cukrzycę, posiadają cienką i delikatną skórę, która narażona jest na przesuszenia i łatwe urazy. Z tego powodu, ważne jest, aby regularnie monitorować poziom cukru we krwi w przypadku, jeśli tylko zauważymy u siebie pękające pięty.
8. Zbyt mała ilość witaminy B5
Witamina ta, odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran oraz ma wpływ na nasze włosy i skórę. Nie ma zatem się co dziwić, iż jej niedobór w organizmie skutkuje pękającą skórą, złym stanem włosów i cery. Witamina ta ma również wpływ na naszą witalność i podatność na bakterie i wirusy.
9. Zbyt małe i niewygodne obuwie
Zbyt małe obuwie powoduje obtarcia pięt i sprzyja ich pękaniu. To samo dotyczy niewygodnych butów, które często powodują złe krążenie w stopach i na odpowiedni docisk stóp do podłoża. To również może być przyczyną problemu pękających pięt.
Reasumując, przyczyn tejże dolegliwości może być wiele i tak naprawdę trudno jest udzielić uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co na pękające pięty?. Wszystko bowiem zależy jak długo i w jakim stopniu uskarżamy się na ten problem. Pamiętajmy także, iż dla prawidłowej diagnozy pękających pięt, konieczne jest badanie krwi i konsultacja lekarska.