Wypadanie włosów po ciąży

Nadmierne wypadanie włosów po porodzie to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Najczęściej jest to wynikiem zmian hormonalnych. Ale może być także objawem niedokrwistości lub chorób tarczycy, toteż nie należy go bagatelizować.

 Wypadanie włosów jest normalnym etapem w ich rozwoju, który dzieli się na 3 fazy. Około 10–15 proc. naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia, po czym wypada. Dziennie możemy stracić nawet 100 włosów. Więcej zgubimy jesienią i wiosną, mniej zimą. Wypadanie włosów może się nasilać także latem, jeśli narażone są one na działanie słońca.

Z nadmiernym wypadaniem włosów często mają do czynienia kobiety w kilka miesięcy po porodzie. Jest to proces naturalny i po pewnym czasie samoistnie zanika. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. W ciąży poziom estrogenu wzrasta, natomiast po urodzeniu dziecka ulega nagłemu obniżeniu, co może skutkować również nadmiernym wypadaniem włosów. Przyczynami utraty większej ilości włosów są także stres i brak wystarczającej ilości snu, a to stany, które na co dzień towarzyszą młodym mamom. Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia. Po upływie sześciu miesięcy od porodu włosy z reguły zaczynają naturalnie odrastać. Badania dowodzą, że z problemem wypadania włosów po ciąży dłużej zmagają się kobiety, które karmią piersią. Wpływ na to ma zwiększona produkcja prolaktyny.

Wypadanie włosów – badania

 Problem z wypadaniem włosów może mieć jednak zupełnie inne podłoże. Jeśli pomimo upływu kilku miesięcy włosy nadal wypadają garściami, a do tego dochodzą jeszcze inne symptomy, jak na przykład: rozdrażnienie, drżenie rąk, osłabienie mięśni, kołatanie serca, biegunka lub ciągła senność, może być to oznaka kłopotów z tarczycą. Warto wówczas wykonać badanie poziomu TSH. Wypadanie włosów może towarzyszyć zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. W przypadku nadczynności gruczoł tarczowy produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nadczynność tarczycy objawia się najczęściej: zwiększoną nerwowością, spadkiem masy ciała, nadmierną potliwością, przyspieszoną akcją serca. Niedoczynność tarczycy manifestuje się m.in.: suchością skóry, zwiększoną wrażliwością na zimno, przyrostem masy ciała czy zaparciami. W przypadku niedoczynności gruczoł produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Badanie poziomu TSH pozwoli zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie, które poprawi samopoczucie i zahamuje wypadanie włosów.

Wypadanie włosów – żelazo

 Wypadanie włosów to także jeden z objawów niedokrwistości, czyli anemii. U kobiet w ciąży i tych, które niedawno urodziły, anemia najczęściej jest skutkiem niedoboru żelaza. Wszystko dlatego, że w ciąży kobiety dzielą się tym pierwiastkiem z dzieckiem. Jeśli wypadaniu włosów towarzyszą dodatkowo: zmęczenie i osłabienie, zwiększona zachorowalność na infekcje, spadek energii, zmniejszona tolerancja na wysiłek, bezsenność, kłopoty z koncentracją, a także blada cera, łamliwe paznokcie oraz blade błony śluzowe spojówek, może być to właśnie oznaka anemii. Warto wówczas wykonać badanie oznaczające poziom żelaza. Jeśli okaże się za niski, konieczna będzie zmiana diety i sięganie po produkty bogate w żelazo oraz włączenie suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *