Planowanie ciąży – jakie badania wykonać?

Zdrowie matki przekłada się na zdrowie rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dlatego planując ciążę, warto sprawdzić swój stan zdrowia. Pozwoli to uniknąć wielu sytuacji stresujących w trakcie trwania ciąży, a przede wszystkim zadbać o zdrowie przyszłego potomka.

Planowanie potomstwa warto zacząć od wizyty u ginekologa, który wykona szereg badań ginekologicznych, w tym cytologię. Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Ważne jest, by przed planowaniem potomstwa ocenić ogólny stan swojego zdrowia. O polecenie konkretnych badań warto poprosić specjalistę, można też na własną rękę wybrać i wykonać najważniejsze badania laboratoryjne.

Badania krwi konieczne przed ciążą i w jej trakcie

Warto zacząć od badań podstawowych: badania ogólnego moczu oraz morfologii. Badania te trzeba będzie wykonywać regularnie także na kolejnych etapach ciąży. Badanie ogólne moczu jest podstawowym badaniem wykonywanym dla rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych. Obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu świadczy o stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych. Obecność erytrocytów może wskazywać na skazę krwotoczną lub kamicę nerkową, natomiast obecność glukozy może świadczyć o cukrzycy. Morfologia pozwoli z kolei wykluczyć anemię, ale też ocenić ogólną kondycję organizmu. Jeśli anemia zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, jeszcze przed zajściem w ciążę, wówczas możliwe jest podjęcie odpowiednich działań i dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, aby uniknąć problemów z niedokrwistością w ciąży.

Kolejnym badaniem, które warto wykonać w czasie planowania ciąży, jest glukoza. Cukrzyca w ciąży może być bardzo niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wczesne wykrycie cukrzycy pozwoli podjąć leczenie, które uchroni przed niebezpiecznymi powikłaniami. Badanie glukozy trzeba będzie jednak powtarzać już w czasie ciąży w celu sprawdzenia, czy nie rozwinęła się tzw. cukrzyca ciążowa.

W ramach profilaktyki ciążowej lekarz może także zalecić wykonanie badania w kierunku HIV. Kobiety chore na HIV muszą być stale pod opieką lekarza, a przez całą ciążę przyjmować odpowiednie leki.

Badanie w kierunku toksoplazmozy

Przed planowaną ciążą lekarz specjalista zaleci najpewniej także wykonanie badania w kierunku toksoplazmozy. Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Jest on szeroko rozpowszechniony w naturze – zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi, jednak jego największymi żywicielami są koty. Jeśli toksoplazmozą zarazi się kobieta w ciąży, a pasożyt przez łożysko przedostanie się do płodu, dochodzi do tzw. toksoplazmozy wrodzonej. Jej następstwem mogą być wodogłowie lub małogłowie, zwapnienia mózgowe, opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, a także poważne osłabienie wzroku. Wykonanie badania w kierunku toksoplazmozy przed planowaną ciążą pozwoli ocenić, czy kobieta przechodziła wcześniej tę chorobę i czy w związku z tym nabyła już odporność. Jeśli do tej pory kobieta nie przechodziła toksoplazmozy, w ciąży będzie musiała szczególnie uważać na kontakt z kotami, kuwetami, ziemią, a także surowymi warzywami, owocami i mięsem.

Badania hormonalne

 Przed planowaną ciążą warto także wykonać badania hormonalne. Są one bardzo istotne, ponieważ problemy natury hormonalnej mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić zajście w ciążę. Jednym z najpopularniejszych badań hormonalnych jest badanie w kierunku chorób tarczycy, gdyż jej niedoczynność może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. W celu sprawdzenia, czy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, wykonuje się oznaczenia hormonów kontrolujących pracę tarczycy, takich jak: tyreotropina (TSH), wolna trójjodotyronina (FT3) i wolna tyroksyna (FT4). Wysoki poziom TSH, a niski FT3 i FT4 oznacza, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Innym hormonem, którego nieprawidłowy poziom może skutecznie utrudnić zajście w ciążę, jest prolaktyna.

Kompleksowe badania laboratoryjne wykonywane przed planowaną ciąża pozwolą zadbać o zdrowie swoje i dziecka, a przy tym zminimalizują ryzyko powikłań w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *