Cesarskie cięcie. Co musisz wiedzieć?

Liczba porodów drogą cesarskiego cięcia stale rośnie. Trzeba jednak wiedzieć, że to poważna operacja, do której należy się odpowiednio przygotować. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia i jak przygotować się do operacji?

W ostatnich latach na świecie zauważa się wyraźny wzrost odsetka porodów drogą cięcia cesarskiego. Dotyczy to także Polski. Jak wynika z danych raport Euro-Peristat, w ciągu ostatnich dwóch dekad lawinowo wzrosła liczba wykonywanych w naszym kraju cięć cesarskich. Od 2000 roku odsetek ten wzrósł z 19,6 proc. do 42,2 proc.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazań do wykonania cesarskiego cięcia może być wiele. Zgodnie z Rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wyróżnia się wskazania planowe (m.in.: nieprawidłowe położenie płodu, niewspółmierność płodowo-miednicza, cienka blizna macicy), kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, neurologiczne, psychiatryczne. Mogą też pojawić się wskazania pilne. Do nich zalicza się: nieprawidłowe ułożenie główki, nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej, zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, ciężki stan przedrzucawkowy. Zdarzają się również wskazania naglące, jak zbyt wolna czynność serca płodu, i nagłe: wypadnięcie pępowiny, podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy, przedwczesne oddzielenie łożyska, rzucawka.

Jakie badania wykonać przed cesarskim cięciem?

Cesarskie cięcie to poważna operacja. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jak w przypadku każdej ciężarnej, niezależnie od sposobu rozwiązania ciąży, potrzebne będą wyniki: morfologii, moczu, oznaczenia grupy krwi. Kobieta zostanie poproszona także o wynik badania na obecność wirusa HIV, może zostać także zapytana o wyniki WR (aktualnie badanie VDRL, w kierunku kiły), GBS (badanie polegające na stwierdzeniu obecności paciorkowców z grupy B poprzez pobranie wymazu z pochwy) oraz HBs (antygen, który wskazuje na wirusowe zapalenie wątroby typu B). W przypadku cesarskiego cięcia lekarz może zalecić także wykonanie badań na określenie poziomu elektrolitów, krzepliwości krwi: oceniane parametry mogą obejmować: PT (czas protrombinowy)TT (czas trombinowy)stężenie fibrynogenu, APTT (czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, dawniej czas kaolinowo-kefalinowy), czas krwawienia, czas okluzji czy stężenie D- dimerów. Wszystkie badania można wykonać w sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA.

Cesarskie cięcie – przebieg operacji

Przed operacją kobieta otrzymuje znieczulenie, najczęściej podpajęczynówkowe. Po założeniu znieczulenia kobieta jest układana na wznak i podłączana do aparatury monitorującej parametry życiowe. Po wykonaniu operacji kobieta przewożona jest na sale pooperacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby po cięciu cesarskim, przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, zastosować kontakt „skóra do skóry”, gdy tylko będzie to możliwe. Po operacji można odczuwać ciągnięcie brzucha oraz ból głowy.

Powikłania po cesarskim cięciu

W każdym przypadku decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje lekarz ginekolog położnik. Cesarskie cięcie wiąże się z możliwym wystąpieniem powikłań. Do powikłań związanych z tą operacją zalicza się: krwotok śródoperacyjny, blizny, zaburzenia oddychania, zatrzymanie krążenia, zgon, krwotok wymagający podwiązania tętnic macicznych, tętnic biodrowych wewnętrznych lub wycięcia macicy, śródoperacyjne uszkodzenie pęcherza moczowego lub moczowodu, śródoperacyjne uszkodzenie jelit, niedrożność pooperacyjna jelit, zapalenie otrzewnej, zakażenie uogólnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *