Podróż w ciąży. Jakie badania wykonać przed wyjazdem?

Kobiety w ciąży powinny każdą podróż konsultować z lekarzem prowadzącym. Oceni on jej ryzyko oraz przekaże wskazówki o sposobie postępowania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. Podpowie też co ze sobą zabrać i jakie badania wykonać przed wyjazdem.

Uważa się, że najlepszym okresem na podróże jest drugi trymestr ciąży. Na początkowym etapie istnieje duże ryzyko poronienia, a kobieta zazwyczaj nie czuje się wtedy najlepiej: może borykać się z mdłościami, jest senna i osłabiona. W drugim trymestrze początkowe dolegliwości związane z ciążą zazwyczaj ustępują.

Kiedy lepiej nie wyjeżdżać?

Stanowczo odradza się podróżowanie kobietom w ciąży z poważnymi chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem, astmą, chorobami serca, cukrzycą, niewydolnością nerek czy z ciężką anemią. Nie powinny podróżować ciężarne, które w przeszłości poroniły lub u których nastąpił przedwczesny poród lub wczesne pęknięcie błon płodowych. Każda kobieta w ciąży powinna omówić podróż z lekarzem, a wybór miejsca docelowego poprzedzić analizą uwzględniającą dostępność do pomocy medycznej i odległość od miejsca pobytu do szpitala.

Unikanie wysokości i egzotycznych miejsc

Choć w badaniach nie wykazano, by duże wysokości miały negatywny wpływ na płód, lepiej wstrzymać się z dalekimi górskimi wyprawami, głównie przez wzgląd na brak odpowiedniego dostępu do opieki medycznej. Kobiety w ciąży na wakacyjnych wyjazdach nie powinny także korzystać z pewnych aktywności. Bezwzględnie zakazane jest nurkowanie. Zejście nawet na niewielką głębokość może spowodować zespół dekompresyjny u płodu. W krajach rozwijających się, ciężarne muszą zwracać szczególną ostrożność na to, co jedzą i piją. Spożywanie nieprzegotowanej i niebutelkowanej wody może grozić biegunką i innymi powikłaniami. Ciężarnym odradza się wizyty w egzotycznych krajach, w których istnieje ryzyko zachorowania na groźne wirusy.

Badania przed podróżą

Ciężarne powinny spakować kartę ciąży. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe lekarz może zalecić wykonanie badań takich jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu i badanie stężenia glukozy. Pozwoli to ocenić ogólny stan zdrowia ciężarnej. Przed samym wyjazdem warto jeszcze przeprowadzić badanie USG, by zobaczyć, czy płód rozwija się prawidłowo. W przypadku krótkotrwałych wyjazdów nie ma konieczności, by wykonywać pogłębioną diagnostykę, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przy długich podróżach warto pamiętać o konieczności wykonania badań przypisanych do danego okresu ciąży. Między 24. a 26. tygodniem ciąży kobieta powinna wykonać test stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. To badanie pozwala określić, czy kobieta choruje na cukrzycę ciążową. Następne ważne badanie dotyczące antygenu HBs przypada pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży. Wskazuje ono na zakażenie wirusem HBV. To on jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli wynik będzie dodatni, noworodek otrzyma immunoglobulinę, by uniknąć zakażenia w trakcie porodu. Ostatnie podstawowe badania w ciąży, czyli badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi, wykonuje się w 38. lub w 39. tygodniu ciąży, ale wtedy lepiej być już blisko domu, ponieważ akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *