Skóra w ciąży. Dlaczego swędzi i choruje?

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży mają wpływ na skórę. Może stać się przesuszona, swędzieć, możemy borykać się z trądzikiem. Jak radzić sobie z problemami skórnymi w ciąży?

 

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w organizmie. W tym czasie u kobiety następują przede wszystkim zmiany hormonalne, które wpływają nie tylko na samopoczucie, ale i wygląd skóry. Często mówi się, że jednym kobietom ciąża dodaje urody, innym ją zabiera. Wszystko zależy od tego, jak zwiększający się poziom estrogenów wpłynie na skórę. U niektórych kobiet dzięki zwiększającemu się poziomowi tych hormonów, cera staje się promienna, gładka i odżywiona. U innych może pojawić się problem z suchością czy trądzik.

Swędzenie skóry w ciąży

U kobiet, które przed ciążą borykały się z suchą cerą, problem suchości może się nasilić. Skóra stanie się wrażliwa, podatna na działanie czynników zewnętrznych. U kobiet, które miały tłustą cerę, może pojawić się trądzik. Częstą dolegliwością w ciąży jest też świąd skóry, zwłaszcza w okolicach brzucha. Jest to spowodowane tym, że skóra się napina i rozciąga. Jeśli jednak świąd się nasila i dotyczy także innych części ciała, może wskazywać to na atopowe zapalenie skóry (AZS). U kobiet, które cierpią na AZS objawy choroby mogą się nasilić w ciąży. Zdarza się także na odwrót, że ciąża łagodzi objawy AZS. Bywa także, że atopowe zapalenie skóry pojawia się w ciąży u tych kobiet, które wcześniej nie borykały się z tą chorobą. Oprócz AZS, kobiety w ciąży dość często borykają się także z atopowymi wykwitami ciążowymi (AEP) tzw. świerzbiączka ciężarnych. Może wystąpić na każdym etapie ciąży. Oprócz świądu, obserwuje się suchość skóry, zmiany rumieniowe. Aby znaleźć przyczynę świądu skóry, lekarz może zalecić wykonanie badania IgE całkowite.

Choroby skóry w ciąży

Innymi chorobami skóry w ciąży mogą być pemfigoid ciężarnych i cholestaza wewnątrzwątrobowa. Pierwsza to rzadka choroba o podłożu autoimmunologicznym zwykle występuje w III trymestrze ciąży, a jej początek obserwuje się nawet kilka dni po porodzie. To zmiany skórne rumieniowo-pęcherzowo-obrzękowe z towarzyszącym świądem i pieczeniem. Cholestaza ciążowa polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy. Jej objawy pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze. Najbardziej charakterystycznym objawem jest świąd skóry, któremu nie towarzyszy wysypka. Początkowo obejmuje on dłonie i stopy, następnie również inne obszary ciała. W związku z uporczywym świądem i drapaniem, na skórze powstają tak zwane przeczosy, czyli linijne otarcia z uszkodzeniem nabłonka.

Bez retinolu

O chorobach skóry zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciąże. Wskaże, jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować chorobę oraz pokieruje leczeniem lub zaleci wizytę u dermatologa. W przypadku AZS zaleca się stosowanie emolientów. Kobiety w ciąży powinny bardzo uważać na skład kremów, zwłaszcza przeciwzmarszczkowych. W ciąży należy unikać kremów, które w składzie mają retinol. To silnie działająca pochodna witaminy A, która może mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu, a ponadto wpływać na powstawanie u ciężarnej plam pigmentacyjnych. Unikać należy także tetracykliny. To substancja zwiększającą ryzyko uszkodzenia płodu i reakcji alergicznych na skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *