Pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki to jeden z najwcześniejszych symptomów ciąży. Kolejne pojawiają się z czasem, a należą do nich mdłości, wrażliwość na zapachy, rosnący brzuszek. Kiedy pojawiają się poszczególne objawy?

Pierwsze objawy ciąży pojawią się dopiero po kilkunastu dniach po odbytym stosunku, a wiele z nich dopiero w drugiej połowie pierwszego trymestru ciąży. Najczęściej o tym, że jest w ciąży, kobieta dowiaduje się, gdy spóźnia jej się termin spodziewanej miesiączki. Wówczas wykonuje test ciążowy, który potwierdza jej przypuszczenia. Już wtedy może też powoli obserwować kolejne objawy towarzyszące ciąży.

Jakie są objawy ciąży?

Wiele kobiet zauważa pierwszy objawy ciąży po biuście. Piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe. W kilka tygodni po zapłodnieniu kobiety odczuwają też częstą potrzebę oddawania moczu, a około drugiego miesiąca pojawiają się poranne mdłości, wymioty oraz wrażliwość na zapachy. Dodatkowo w tym okresie kobieta może odczuwać zmęczenie i senność, borykać się z zawrotami głowy, bólami głowy, a nawet omdleniami. U przyszłej mamy można także zaobserwować zmienność nastroju i zachowania oraz zaburzenia snu. W miarę upływu tygodni, ciąża zaczyna być coraz bardziej widoczna po rosnącym brzuszku. Mdłości ciążowe i początkowe dolegliwości w postaci bólu głowy zwykle ustępują po upływie 3 miesiąca. Częste oddawanie moczu, tkliwość piersi i ich powiększenie, będzie towarzyszyć kobiecie aż do rozwiązania.

Jak rozpoznać ciążę?

Pierwsze symptomy ciąży należą do tzw. objawów przypuszczalnych. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, trzeba wykonać testy. Już w kilka dni po zapłodnieniu, można wykonać badanie krwi. Mowa o teście beta-HCG. Hormon HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) jest hormonem występującym w krwi i moczu jedynie w okresie ciąży. Wydzielany jest wtedy przez trofoblast i łożysko. Popularne płytkowe testy ciążowe mają największą skuteczność jeśli są wykonane w dniu spodziewanej miesiączki.

Pierwsze objawy ciąży wiążą się z gorszym samopoczuciem. Warto już na tym etapie wykonać podstawowe badania, by sprawdzić stan zdrowia. Bardzo ważnym badaniem jest glukoza. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Dobrze ocenić również poziom elektrolitów. Do najważniejszych elektrolitów obecnych w naszym organizmie zaliczamy sód, potas, wapń oraz magnez. Pełnią one w organizmie wiele istotnych funkcji. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar mogą mieć wpływ na zdrowie, dlatego warto monitorować ich stan, wykonując badanie elektrolitów, tzw. jonogram. Kolejnym badaniem zalecanym na tym etapie jest kwas foliowy. Kwas foliowy należy do witamin z grupy B, a wskazując precyzyjniej – jest witaminą B9. Jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do niedokrwistości, zaburzeń układu pokarmowego, chorób układu krążenia. Ma też, a może przede wszystkim, ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Dobrze ocenić również stan hormonu tarczycy. Badanie poziomu TSH w ciąży pozwala wykryć zaburzenia czynności tarczycy. To badanie niezwykle ważne, bo zarówno zbyt niski, jak i wysoki poziom TSH może mieć wpływ na przebieg ciąży i zdrowie rozwijającego się w łonie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *