Przyjmowanie leków w trakcie ciąży

Kobiety w ciąży muszą zachować szczególną ostrożność, sięgając po leki. Niektóre z nich mogą być groźne dla rozwijającego się dziecka. Przyjmowanie każdego leku zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wiąże się ze zmianą codziennych nawyków. Wiele czynności podejmuje się, analizując najpierw, czy aby na pewno nie zaszkodzą dziecku. Ostrożność trzeba zachować, chcąc sięgnąć po leki. Przyjmowanie niektórych medykamentów, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Ciąża a leki

Informacji o wpływie danego leku na przebieg ciąży próżno szukać w ulotkach. Najczęściej widnieje w ich informacja, że stosowanie leku należy skonsultować z lekarzem. Wynika to z faktu, że wpływ wielu leków na przebieg ciąży nie został przebadany – badań klinicznych nie można przeprowadzać na ciężarnych. Przed przyjęciem leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli chodzi o lek dostępny bez recepty.

Leki w ciąży

W ciąży na własną rękę nie należy sięgać po witaminy i preparaty ziołowe. Spośród ziół stanowczo odradza się stosowanie np. kurkumy, która może zwiększać ryzyko poronienia, a także powstania wad rozwojowych u dziecka. Ryzyko poronienia zwiększać może także rozmaryn, tymianek oraz szałwia, a aloes może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Do tego wiele ziół wchodzi w reakcje z lekami, co również może mieć wpływ na dziecko. Do zakazanych preparatów w ciąży należą z antybiotyków: tetracyklina, metronidazol, sulfonamidy, chinolony oraz większość makrolidów, ze środków przeciwbólowych odradza się stosowanie: ibuprofenu, naproksenu i aspiryny (w dużych ilościach) oraz środków z witaminą A.

Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Choć wiele leków jest niewskazanych w ciąży, istnieją takie, które można przyjmować. Zalicza się do nich także niektóre antybiotyki. Za bezpieczne w ciąży uznaje się antybiotyki z grupy penicylin (np. ampicylina, augmentin). Z leków przeciwbólowych kobiety w ciąży mogą przyjmować paracetamol (np. codipar, panadol).
Do przyjmowania leków w ciąży muszą być konkretne wskazania. Lekarz podejmuje decyzje na podstawie wyników badań i objawów zgłaszanych przez pacjentkę. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań w ciąży. Warto wybierać pakiety dla kobiet w ciąży, które pozwolą na monitorowanie podstawowych parametrów istotnych dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka oraz zdrowia matki. Wiedza o stanie zdrowia kobiety w tym właśnie okresie jest wręcz konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie całej ciąży, podczas porodu oraz bezpośrednio po nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *