Hemoroidy w ciąży – przyczyny, leczenie

Hemoroidy to jeden z najbardziej uciążliwych, wstydliwych i nieprzyjemnych problemów, z jakimi mogą borykać się kobiety w ciąży. Na problem narażona jest każda ciężarna, niezależnie od tego, czy wcześniej walczyła już z tą dolegliwością.

Hemoroidy, potocznie nazywane żylakami odbytu, to zewnętrzne, krwawiące, bolesne guzki odbytu, którym towarzyszy dokuczliwe pieczenie i swędzenie oraz krwawienie. Mogą powstawać w każdym wieku, najczęściej pojawiają się między 45. a 65. rokiem życia. Szczególnie narażone są na nie osoby borykające się z przewlekłymi zaparciami, nadużywające alkoholu, prowadzące siedzący tryb życia, otyłe. Wśród grupy ryzyka znajdują się również kobiety w ciąży.

Hemoroidy w ciąży przyczyny

Dlaczego kobiety w ciąży są narażone na hemoroidy? Jest to związane ze stopniowym wzrostem objętości macicy. Ta uciska na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, w tym na największą żyłę jamy brzusznej: żyłę główną dolną. Dodatkowym elementem występującym w ciąży i wpływającym na rozwój guzków hemoroidalnych są przewlekłe zaparcia. Jak objawiają się hemoroidy? Na początku pojawia się pieczenie i swędzenie zlokalizowane w okolicy odbytu. Typową przypadłością jest obecność świeżej, żywoczerwonej krwi na powierzchni stolca, a także na papierze toaletowym. Hemoroidy nie stanowią żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu, ale są bardzo uciążliwym problemem.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów odbywa się objawowo. Polega na łagodzeniu krwawienia, swędzenia oraz bólu. Kobietom w ciąży zaleca się kąpiele nasiadowe z użyciem naparów z ziół: kory dębu, rumianku, nagietka. Lekarz może zalecić stosowanie czopków, maści lub kremów. Sposób leczenia hemoroidów w ciąży powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. W najpoważniejszych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie hemoroidów operacyjnie. Bywa, że po porodzie dolegliwość zmniejsza się lub wręcz samoistnie ustępuje.

Profilaktyka hemoroidów

W profilaktyce hemoroidów ważna jest dbałość o odpowiednią dietę w ciąży. Istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, dbanie o obecność błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Najlepiej odstawić produkty mogące wywoływać zaparcia. Niewskazane są posiłki obfitujące w tłuszcze i węglowodany proste, a także wysoko przetworzone przekąski i słodycze, mocna kawa i herbata, a także większe ilości czekolady. Ważne jest uprawianie aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, choćby w postaci spaceru. Ważne, by unikać długiego siedzenia i szybkiego przybierania na wadze. Działania profilaktyczne warto wprowadzić już od początku pierwszego trymestru ciąży. Aby kontrolować stan zdrowia, należy regularnie wykonywać badania. Dobrym sposobem na ocenę stanu zdrowia są pakiety badań dla kobiet w ciąży. Pozwalają monitorować najważniejsze parametry zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *