Jak zadbać o skórę w trakcie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, podczas którego w jej ciele zachodzi wiele transformacji. Zmienia się gospodarka hormonalna, stan i wygląd skóry, a także jej potrzeby. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o delikatną skórę na brzuchu i wpłynąć na ograniczenie powstawania rozstępów oraz innych trwałych zmian!

Reakcja skóry na ciążę

Pojawianie się na skórze przebarwień, czy też zauważalna utrata jej jędrności to trudności, z którymi musi się zmierzyć każda przyszła mama. Zmiany zaobserwować można już w pierwszym trymestrze, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i jak najszybsze działanie. Skóra podczas ciąży może przysparzać wiele problemów i to kobietom w każdym wieku. U przyszłych mam, które nigdy wcześniej nie miały problemów z cerą, mogą pojawiać się przesuszenia, lub wręcz odwrotnie, ropne wypryski. Zmianie może ulec również skóra na ciele, która może się łuszczyć, pękać i swędzieć, dlatego niezwykle istotne jest przywrócenie jej naturalnego poziomu nawilżenia.

Choć wpływ ciąży na organizm kobiety jest kwestią całkowicie indywidualną, istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwolą zadbać o jej piękny wygląd, ograniczając konsekwencje zachodzących zmian do minimum. Właściwe nawadnianie organizmu, dbanie o zalecany poziom witamin i minerałów w diecie, czy też regularne korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych mogą ograniczyć pojawiające się rozstępów i przyczynić się do zminimalizowania przebarwień.

W jaki sposób skutecznie zapobiegać rozstępom?

Podobnie jak w przypadku innych zmian skórnych, w zapobieganiu rozstępów niezwykle istotna jest profilaktyka. Pielęgnacja skóry podczas ciąży powinna opierać się na regularnym i intensywnym nawilżaniu, wzmacnianiu oraz masażach, dzięki którym zwiększy się jej sprężystość. Zapobieganie rozstępom warto zacząć od zakupu właściwych, dedykowanych kobietom w ciąży, kosmetyków i preparatów.

Skóra podczas ciąży potrzebuje specjalnego traktowania. Jest ona o wiele delikatniejsza i znacznie bardziej narażona na przesuszenie i pękanie, które są następstwem m.in. powiększającego się brzuszka. W pierwszej kolejności warto zatem sięgnąć po kosmetyki głęboko nawilżające, bogate w witaminę E oraz naturalne emolienty jak masła i oleje. Witamina E to sprawdzony sposób na zapobieganie rozstępom, ponieważ hamuje procesy starzenia się skóry, poprawia jej elastyczność.

Emolienty z kolei mają za zadanie złagodzić podrażnioną i przesuszoną skórę przywracając jej odpowiedni poziom nawilżenia. Emolienty takie jak masła czy oleje tworzą dodatkowo delikatną warstwę ochronną na skórze, zapobiegając również utracie wody w ciągu dnia. Aby dodatkowo wpłynąć pozytywnie na poprawę krążenia, niezbędna będzie także właściwa technika nakładania kremów. Wmasowywanie preparatów okrężnymi ruchami, delikatne wklepywanie, a nawet wcześniejsze przygotowanie skóry np. wykonując peeling czy masaż szczotką z naturalnego włosia na sucho, sprawią, że kremy zadziałają jeszcze lepiej.

Oczywiście sama pielęgnacja skóry podczas ciąży to nie wszystko. Zapobieganie rozstępom warto także wzbogacić o regularną dawkę ruchu! Jeśli tylko nie występują ku temu żadne medyczne przeciwwskazania, warto wprowadzić w codzienną rutynę odrobinę aktywności fizycznej. Dla przyszłych mam doskonałym wyborem mogą okazać się ćwiczenia na basenie, pilates czy bardzo popularna w ostatnich latach joga dla kobiet w ciąży. Ruch wpłynie pozytywnie nie tylko na stan skóry, ale również zdrowie, odporność i samopoczucie.

Obraz autorstwa pch.vector

Czym smarować brzuch w ciąży?

Dla kobiet w ciąży doskonałym wyborem okażą się wszystkie kosmetyki z tej linii, które wyróżniają się łagodnym i możliwie jak najbardziej naturalnym składem. Preparaty dla przyszłych mam nie powinny zawierać mikroplastiku, konserwantów, czy sztucznych aromatów i barwników, które mogłyby doprowadzić do podrażnień skóry, a nawet silnych reakcji alergicznych. Pielęgnacja skóry podczas ciąży musi opierać się zatem na łagodnych kosmetykach, bazujących na właściwym nawilżeniu.

Skóra podczas ciąży zwykle jest bardziej wymagająca, dlatego istotne jest również właściwe stężenie zawartych w kosmetykach składników. Wszystkie emolienty, jak masła i oleje powinny znajdować się na samym szczycie listy, a najlepiej, jeśli wybrany krem poza nimi nie będzie zawierał w składzie żadnych dodatkowych substancji. Aby mieć pewność, że kosmetyk będzie odpowiedni dla przyszłej mamy warto wybrać preparaty z serii dla kobiet w ciąży. Ich skład opiera się właśnie na emolientach niezbędnych skórze do zachowania jej struktury i elastyczności. Są nimi:

 • masło shea,
 • olej słodkich migdałów,
 • olej jojoba,
 • olej z wiesiołka,
 • olej kokosowy.

Ogromną zaletą olejków jest również ich wszechstronność. Mogą być łączone z innymi kosmetykami w formie dodającego nawilżenia boostera lub oczywiście stosowane same, bezpośrednio na skórę.

Jakich produktów pielęgnacyjnych należy unikać podczas ciąży?

Ponieważ skóra podczas ciąży jest szczególnie wrażliwa, konieczne jest sięgnięcie po kremy, masła i oleje oparte na naturalnych składach. Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży, bezwzględnie powinny być pozbawione:

 • kwasów owocowych zawierających witaminę A,
 • olejków eterycznych i zapachowych,
 • parabenów,
 • kofeiny,
 • kwasu salicylowego,
 • sztucznych barwników,
 • retinoidów,
 • triclosan,
 • formaldehydy,
 • kwasy AHA.

Należy unikać również wszystkich produktów, w których znaleźć można skróty takie jak — PEG, BBP, DEP, DEPH, BHT, DEHA, czy BHA.

Przynosząc skórze nawilżenie i ukojenie, których potrzebuje każdego dnia zapewnisz sobie komfort i zachowasz jej piękno. Wybierając delikatne, oparte na naturalnych składnikach preparaty zrobisz przysługę nie tylko sobie, ale i swojemu dziecku chroniąc je przed działaniem pozornie nieszkodliwych substancji chemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *