Dziwne uczucie w brzuchu – co oznacza

Każdy, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem powinien bacznie wsłuchiwać się w swój organizm i nie lekceważyć niepokojących objawów. O ile w przypadku wyraźnych dolegliwości bólowych zazwyczaj szukamy pomocy, o tyle różne, niecodzienne sygnały często bagatelizujemy. Jednym z nich jest dziwne uczucie w brzuchu. Czym jest i jakie są jego powody? Przekonajmy się.

Dziwne uczucie w brzuchu czyli?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest owo “dziwne uczucie w brzuchu”. Nie są to typowe dolegliwości bólowe, choć one również mogą się pojawiać. Często za to pojawiają się objawy takie jak uczucie przelewania, burczenie, wzdęcie brzucha. Czasem osoby, które skarżą się na dziwne uczucie w brzuchu mówią o kłuciu w różnych jego miejscach, ociężałości, gazach oraz innych problemach gastrycznych. Objawów jak widać jest naprawdę sporo, co więcej, nie zawsze pojawiają się wszystkie. Dlatego też chcąc mieć pewność co nam dolega warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Zleci on komplet badań takich jak badania krwi, moczu oraz diagnostykę obrazową, dzięki czemu szybciej zaproponuje odpowiednie leczenie. Sprawdźmy jednakże co może oznaczać dziwne uczucie w brzuchu.

Kobiece dolegliwości
Praktycznie każda kobieta wie, że w trakcie miesiączki może czuć się gorzej – pojawia się napięcie, bolesne skurcze, często również brzuch jest wzdęty. Gdy jednak czujemy kłucie w podbrzuszu w samym środku cyklu zazwyczaj wpadamy w panikę. Tymczasem dziwne uczucie w brzuchu (lekki ból, wrażenie pęknięcia czegoś wewnątrz) mogą towarzyszyć owulacji. Zazwyczaj nie wiąże się to z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, niemniej jednak warto powiedzieć o tym lekarzowi.

Czasem zdarza się, że dziwne uczucie w brzuchu towarzyszy kobietom na początku ciąży, choć teoretycznie nie powinna dawać ona na tym etapie żadnych objawów.. Jeśli więc planujesz potomstwo może okazać się, że warto wykonać test ciążowy.

Niestrawność
Skutki przejedzenia nie zawsze są oczywiste. Dlatego też czasem okazuje się, że dziwne uczucie pełności, bulgotania, przelewania to nic innego jak wzmożone wysiłki naszego organizmu, który próbuje poradzić sobie ze strawieniem wszystkich pokarmów, które spożyliśmy. Warto wówczas zadbać o to, co jemy i w jakich ilościach. Jeśli zmiana nawyków nie sprawi, że objawy znikną, wówczas warto udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania.

Nerwica
Dziwne uczucie w brzuchu nie musi być związane ze schorzeniami ciała. Czasem jest to bowiem skutek emocjonalnych przeżyć i może oznaczać kłopoty z nerwicą lękową. Pacjent często czuje wtedy skurcz żołądka, uczucie ciepła, któremu paradoksalnie mogą towarzyszyć dreszcze. Do tego dochodzi uczucie niepokoju, które bywa bardzo silne. Jeśli takie dolegliwości powtarzają się często – skontaktuj się z lekarzem. Jeśli sporadycznie – zastanów się nad zastosowaniem sprawdzonych technik relaksacyjnych. Często przynoszą one bowiem dużą ulgę.

Podsumowując, dziwne uczucie w brzuchu może mieć naprawdę wiele przyczyn. Samodzielne diagnozowanie przyczyny występowania dolegliwości nie jest więc zazwyczaj możliwe. Jeśli więc narzekasz na tego typu problemy nie bój się skorzystać z pomocy lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *